o vianociach, navratoch a umyvani okien

O Vianociach, návratoch a umývaní okien

Napísala Vik / minútka ticha / 01. Dec 2014

Ahojte, mamky.

Tu som.

Zasa.

Mirku som toť nedávno stretla v Lidli, a tá povedala, dievča, leto bolo vacation, musíš zase začať písať. Odkiaľ mám vedieť, že nie som jediná medzi mamami, ha?

A tak som tu, mamky, že sivé bolo leto, ale treba sa vrátiť napriek šelijakým farbám, lebo odkiaľ budeme všetky vedieť, že nie sme jediné medzi mamami, ha?

o vianociach, navratoch a umyvani okien

Vianoce idú.

Máte obavy? Moje deti dnes vylovili počas troch minút wecka škatuľu s vianočnými ozdobami. Stála načatá pri balkónových dverách, priznávam, ale zase, tento scenár som nečakala. Takže vianočné ozdoby, kameninové soby, červené lamely a historické gule. Všetko bolo všade, aj s reťazami. Jedna je ešte stále v priedsieni zamotaná pomedzi topánky, a jeden sob je vo fľaši spolu s gaštanmi z októbra. Vrecúška na adventný kalendár pomedzi lego, pod kobercom, a samozrejme, v múke.

Ako som tak stála vo dverách obývačky a hľadala dych – a aj či som v správnom byte – povedala som si, že o tomto, milá moja, bude tento december. Tento december sa nenechám vystresovať neumytými oknami. A jedálnym lístkom. A nutnosťami, bez ktorých to vraj nejde, lebo cipána, nebudú vianoce, keď nebude dvanásť druhov koláčov, jeminenky.

Tento december sa budem smiať s mojimi deťmi, ktoré nevedia, že jedna z tradícií je dvanásť druhov koláčov, a k tomu madr, ktorú vlastne nevidia, lebo ich niekto musí aj napiecť. Zato vedia čo sa robí s lamelami a kam všade treba nalepiť vianočné nálepky.

Takže nasledovné som urobila, a keď vaše decká zaspia, sadnite si aj vy ku sviečke a čaju, a napíšte si toto:

Čo chcem tento mesiac zo všetkého najviac?

A odpovedzte si.

Predpokladám, že žiadna z nás nenapíše Superultra vygruntovaný byt. Alebo sedemchodová štedrovečerná večera.

Asi sa tam objaví niečo typu Pokoj, Pohoda, Vyhnúť sa porážke, a podobne. U mňa je tam ešte aj Pripraviť si srdce na fakt, že niekto veľmi veľmi dôležitý sa má narodiť (a z teologického hľadiska mi je naozaj osem, či to bolo alebo nebolo dvadsiateho štvrtého). Idem sa tešiť na to, že môj Boh mal plán a zhruba pred dvetisíc rokmi ho práve spúšťal, s kontrakciami, s cestovaním v najnevhodnejší čas, s plnými hostelmi. S prvorodičkou vyplašenou a tiež odvážnou.

Toto chcem pre seba a svoju rodinu, toto chcem, aby mali zo mňa. To znamená, že vypustím väčšinu pečenia, a budem si čítať s deťmi. Tiež som sa, s odpustením, rozhodla vypustiť umývanie okien (zase), lebo ten čas investujem do stíšenia sama so sebou, keď už budú spať.

Tak ak mi teda odpustíte, že som celé leto nepísala a mala sivé leto, napíšte do komentárov, čo máte na zozname vy, a čo z neho budete škrtať. Stískam vás všetky.

Photo Credit: chotda via Compfight cc

Oslovilo vás to? 10 komentárov.

10 komentárov

Odpúšťam ;-) a teším sa na ďalšie písmenká. :)

Čo je pre mňa najdôležitejšie? …
– Pripraviť si srdce na (znovu)narodenie Svetla
– Urobiť niečo pre to, aby si aj zvyšok rodiny pripravil (a vyzdobil) srdce čo najlepšie.
– A trošku aj popratať – aby sme neoslavovali “v chlieve” – zvieratká a chudoba nevadí, ale zbytočnosti a neporiadok by mohol odvádzať od toho dôležitého. Aby sme (ako máme vo zvyku) neupratovali “len to najnutnejšie” ešte na Štedrý deň. => potom hrozí, že únava a nervozita plus pocit frustrácie zaclonia sviatočný pokoj. Takže ten sviatočný pokoj. :)

Letitia - 2. december 2014 11:15 - Odpovedzte

  Hej, len to najnutnejsie treba vybavit vopred, aby sa potom clovek mohol sustredit uz len na to najdolezitejsie. Amen!

  Vik - 9. december 2014 11:22 - Odpovedzte

K O N E Č N E !!!! KAždý deň som tu a čakám, že napriek tomu, mi nedošiel minútkovník, nájdem niečo presne takéto :) síce práve upratujem šatník a preberám sa detským ošatením, ktoré potrebujem niekam posunúť, ale pokúsim sa aspon väčšinu z mojich 32 okien vynechať a :
– zapojila som sa do adventchallange
_ pri vyrobenom adventnom venci sme sa začali spolu modliť večer aspoň pár minút ( desiatok ruženca, sme katolíci)
– plánujem s Ačkami nejaké ozdoby vyrobiť na jedličku a spolu vyberieme, ktorá jedlička to bude tento rok
– čakám typy od teba a ostatných
tešíííííííííííím sa a plánujem naozaj s radosťou očakávať :) a ozaj, piecť budem :)

ejka - 2. december 2014 20:33 - Odpovedzte

  32? Akože tridsaťdva??? Ako hyperbola alebo objektívna skutočnosť? Dievča zlaté, ty si hrdinka! Okná nechaj tak a užívaj si Ačka, však, dámy? Štyri Ačka sú viac ako tridsaťdva okien, amen?

  Vik - 9. december 2014 11:24 - Odpovedzte

   32, slovom: tridsaťdva okien – väčšie, menšie, posuvné aj neotváravé – dokopy 32, slovom. tridsaťdva :) poniektoré som uz umyla, poniektoré ešte umyjem, väčšina zostane tak, ako sú :) pri manuálnej práci oddýchne mozog …
   hrdinka ani zďaleka :( chudence Ačka :(

   ejka - 9. december 2014 21:05 - Odpovedzte

    Hrdinka si, preco nie? A pravdu mas, oddychne mozog. Teda, pokial ti niekto cely cas nevisi na nohavici, ako to zvykne byt u nas.

    Vik - 9. december 2014 22:41 - Odpovedzte

Haleluja:):):) dočkali sme sa :)
Jeho prítomnosť
Pokoj v srdci
Pohodu v manželstve
Prvé Vianoce s dcérou, ktorá bude prejavovať tak úchvatne svoju radosť zo svetielok :)

Mishell - 2. december 2014 21:39 - Odpovedzte

  Joj. Ťa stískam.

  Vik - 9. december 2014 11:24 - Odpovedzte

V prvom rade dakujem Lidlu, ze sme sa v nom konecne po roku stretli :D a za dalsie musim povedat ,ze som na seba pysna! , pretoze moje slova padli na urodnu podu a opat pises!
ver tomu, ze je to ovela osoznejsia praca ako umyvanie okien.
btw: po mojej nedavnej navsteve mozem prezradit, ze vobec ti ich netreba umyvat, stale cez nich prenika dostatok svetla a vidiet aj ten krasny vyhlad, takze naco plytvat casom a energiou.
takze vitaj naspat, idem si hned zapnut odber a citat, citat, citat :)

mirik - 2. december 2014 23:54 - Odpovedzte

  Dievča, ti ďakujem za finálne preklopenie. Aj za návštevu a milé komentáre k oknám. Bez ohľadu na to ako vyzerajú im aj tak neplánujem venovať pozornosť. :)

  Vik - 9. december 2014 11:25 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.