Ako začať s behom - časť 3.

Ako začať behať alebo Štyri hlavné prekážky (časť 3)

Napísala Vik / o behu a materstve / 29. Sep 2015

Pokračujeme v našom seriáli, ktorý už v tejto chvíli asi nebude letný, avšak bez ohľadu na to bude snahou o povzbudenie. Čo všetko dokážu vaše telá? Koľko sily sa v nich skrýva? A koľko ticha sa do vás vojde? A ako na to?

letná výzva pre maminky časť 3

Keď začínate s behom, môžete mať tisíc otázok. A ak ste k tomu osoba krajne introspektívna, tak amen-cma – je možné, že sa vonku nikdy nedostanete. Mám pre vás štyri základné otázky, ktoré sa vám môžu v hlave vynoriť, a odpovede na ne. Akákoľvek ďalšia otázka je nedôležitá. A preto na všetky ďalšie, ktoré vás môžu mátať uplatnite metódu mentálnej diéty.

Mentálna diéta je diéta, ktorú treba uplatnovať na nezdravé mentálne pochúťky ako sú pochybnosti, znechutenie, klamstvá, nedôvera, sebazničujúce hľadanie nových problémov a prekážok, a podobne. Samá mňamka, že?

Mentálna diéta sa deje rovnako ako tá skutočná: mám chuť na dezert (v našom prípade napríklad mám chuť ľutovať sa alebo hnevať na seba), ale nedožičím si. Vidím Horalku v batôžku môjho syna, no neukradnem mu ju. (Tiež to občas robíte? Zhltnete potajomky kus čokolády, aby ste sa oň nemuseli deliť s deťmi?) (Ja myslím, že keď už nemôžem sama ani na wecko, čokoládu si teda zaslúžim).

1. Takže ako začať? V živote som nebehala!

Dobrý argument. Ale je to ako s tehotenstvom. Alebo pôrodom. Začiatok dojčenia. Alebo ha!, ako s prvými pokusmi o sex. Vybavovanie prvej hypotéky. Ochutnanie chobotnice. Prvé suši. Snaha o vydarenú špenátovú omáčku. Zaváranie! Prvá prerábka kúpeľne. Nástup do prvej práce. Prvé odovzdanie dieťaťa starej mame na dvadsať minút. Prvá pusa. Prvá pusa s vašim (ešte o tom neviete) budúcim!

Aké osobné prvé traumy sa vám vyplavili na povrch? Nevadí, že ste v živote neboli behať. O pol hodinu budete doma. (Rýchlejšie ako hypotéka.) (Menej bolestivé ako kontrakcie.) (A potom váš päťročník vytiahne znovu niečo po prvýkrát, a hneď budete mať perspektívu.)

Takže bežte!

2. Ako začať? Mám x kíl naviac!

Predpokladám, že máte na mysli to, že bežci v celotrikotoch sú tí šľachovití, ľahučkí, s nohami ako pierka. A vy máte na sebe tie tehotenstvá a dojedanie po synovi a možno nejakú poruchu štítnej žľazy. V tomto prípade sa treba rozprávať s vašim rozumom a potom s vašimi emóciami. Rozumu sa treba opýtať, či sa bol porozprávať s vašou dr., či môžete pomaličky začať s fyzickým pohybom. Ak áno, zodpovedané. Rozumu tiež treba vysvetliť, že na začiatok naozaj stačí ak budete striedať beh a chôdzu – nikto od vás nečaká viac.

Čo sa emócií týka, to je už ťažšia vec. Stalo sa mi v mojich bežeckých začiatkoch, že v jeden tréningový deň sa na okruhu objavila piatková skupina mierne podgurážených tínedžerov. Spolu so mnou bolo na okruhu dobrých desať-dvadsať bežcov. Ja som však bola najpomalšia, zároveň som striedala beh a chôdzu, a tak sa stalo, že vždy keď som okolo nich prebiehala, pokrikovali po mne a smiali sa. Viete, reči o rýchlosti a o bruchu. Dokonca v istom momente vyslali jedného tackajúceho, aby pobehol popri mne. Bežala som okolo nich a opakovala si: šesť týždňov po cisárskom – šesť týždňov po cisárskom – šesť ťýždňov po cisárskom.

Totiž, každý bežec tam vonku je príbeh. Niekto nevládze, lebo je šesť týždňov po cisárskom, niekto po operácii a niekto má krepý deň. Čo je dôležité: iní bežci na ulici toto budú vedieť, a oni sú tí, od ktorých si dajte povedať. Oni vedia, že beh je pre všetkých, nie iba pre mladých a krásnych. (O tejto ste čítali?) Nenechajte sa otráviť puberťákmi, ktorí netušia kde lepšie stráviť voľný piatok (do chladničky ku koláčiku s nimi, na mentálnu diétu). A druhá vec: vlastne budete prekvapené, že toho povzbudenia od cudzích bude päťnásobne viac než kritických rečí.

Vrátim sa ešte k tomu piatku. Dnes sa mi zdá, že práve tam sa vo mne zobudila bežkyňa – v tom veľmi pomalom tempe, s bruchom, s jazvou, s chôdzou. Tam som si uvedomila, že ak by chôdza-beh boli naozaj také ľahké ako sa tí dilinovia smiali, boli by na okruhu v teniskách so mnou. Avšak nie, chlapci a dievčatá si vybrali ležérne a jemne alkoholické pasívne popoludnie.

Takže máte x kíl naviac? O to lepším znamením pre tento svet ste, že skutočne je možné milovať sa a zároveň zlepšovať. Choďte behať!

3. Ako začať? Kolená mám v keli.

Nuž teda.

Na túto otázku mám nemnôžko odpovedí. Je možné, že ste boli u ortopéda, prešli ste si peklom meniskusu alebo podobnými temnými údoliami. Máte za sebou operácie a podobne. V tom prípade ja nie som ideálnym zdrojom informácií, avšak určite platí, že nestačí len začať behať – musíte celú nohu spevňovať. Musíte vlastne začať pri jadre: spevniť driek a chrbát (pilates, plávanie), cvičiť cviky vášho fyzioterapeuta na nohy a možno pomaličky začať behávať. Miška by vám povedala o svojich operáciách kolena vtedy a svojich pätnástich kilometroch bez ortézy dnes. A pomedzi to? Stihla jedno dieťa a posledných pár mesiacov dvakrát v týždni tréningy na spevňovanie drieku, chrbta a jadra.

Avšak je možné, že vás bolia kolená len keď vybehnete. Počas behu, po behu a ešte pár dní po behu. A ešte aj v ťažké dni, potom čo konečne doma zhodíte opätky. Na toto mám moju Ľudku, ktorá v jednej fáze musela úplne prestať behať.

A potom vymenila topánky: miesto tých odpružených s dvojcentimetrovou gumenou podrážkou, ktorá vraj vracia energiu späť, tlmí náraz, spevňuje dopad, predpovedá počasie a tiež tlačí bankovky začala používať bosé topánky. V prekrásnej tyrkysovej farbe, čo vám budem hovoriť. Beháva v nich odvtedy a bez bolesti. A je to tak, pretože v rovných a nízkych topánkach je omnoho ľahšie behať správnou technikou než vo vysokých a prešpekulovaných. A správna technika je zase to, čo minimalizuje náraz do kolena a teda bolesti v ňom.

Názorný príklad z októbra 2014:

A photo posted by Viki M (@mpremamu) on

Pozrite na túto foto: na nej vyjašená ja s krátkym krokom, vystretá hore, noha dopadá takmer zarovno so zemou (akože, mohlo by to byť ešte lepšie). A pozrite na chalana úplne napravo, ktorý má obrovský krok. Jeho nohy pripomínajú trojuholník. A pozrite čo ide dopadnúť na zem ako prvé, čo na stotinu sekundy ponesie váhu celého tela aj so všetkou fyzikou, ktorá okolo nárazu a váhy tela vzniká: chodidlo. A ono veľmi rado odovzdá celý ten náraz zase vyššie, tj. do vášho kolena. Au!

Takže ak pôjdete behať, neberte si trojuholníky, majte krátky krok a vystretý chrbát. A keď budete hľadať, hľadajte bosé topánky (o nich viac nabudúce).

4. A prečo sa na mňa všetci dívajú?

Alexandra Heminslay napísala jednu veľmi vtipnú knižočku o ženskom behu Bežať ako dáma (veľmi odporúčam, nasmejete sa a povzbudíte). V nej píše, že keď oproti nej počas prvých behov niekto kráčal, vždy sa sklonila k tráve a tvárila sa, že trhá burinu. Píše o tom, ako sa jednoducho nedokázala dívať do tváre okoloidúcim, pretože sa jej zdalo, že na ňu všetci zazerajú a smejú sa. Ja som nedokázala ísť prvý polrok von bez slnečných okuliarov, aby mi niečo zakrylo aspoň polovicu tváre.

Zhruba po pol roku som zistila zaujímavú vec: okoloidúci majú vlastný život. Fakt! Nikto mi nevenuje pozornosť. S okuliarmi či bez, majú toho vo vlastných životoch dosť na to, aby energiou plytvali na mňa. Šokujúce!

Takže rozumiem, ak sa vám zdá, že na vás všetci budú pozerať. Avšak tiež už mám perspektívu, vďaka ktorej viem, že to nie je pravda. (Aj keď zase musím priznať, že pred dvomi týždňami som šla na jeden horský ťažký pretek a po úvodnom predštartovom zdesení z ostatných súťažiacich vo výbave zhruba za 500E priemer som nedokázala nastúpiť na štart. Lebo viete. Keď dobehnem posledná, šeci sa mi budú smiať. Ne? Tak to športovci robia. Ne?)

Na všetky tieto strachy jestvuje ale jedno veľmi ľahké riešenie: spoločnosť. Zbaľte kamošku a choďte dve. Alebo zbaľte manžela a deti, a vyrazte na okruh spolu – niet lepšieho lieku na posilnenie maminy ako pohľad na vaše dieťa v kočíku a na vaše nohy pod sebou.

A teraz už naozaj bežte!

___

Celá séria je nasledovná (a úvod je tuto):

  1. Prečo vôbec behať alebo Nemám toho, prepytujem, na hlave dosť?
  2. Totálne absolútne najtopdôležitejší kus výbavy – a nie, nie sú to topánky.
  3. Ako začať alebo V živote som nebehala /mám x kíl naviac / kolená mám v keli /a prečo sa na mňa všetci dívajú?
  4. Čo si mám obuť?
  5. No a ostatné somarinky na úvod.

A ešte vás pozývam do článku o tom ako začať behať a úplne praktických otázkach, ktorý som napísala minulý rok pre iný blog. Nájdete v ňom kadečo. Ďakujem za váš čas!

___
Photo Credit: emmzies via Compfight cc


Oslovilo vás to? 3 komentáre.

3 komentáre

…. este par tyzdnov a skusim zacat… ozaj – piate Acko je uz tu ( od 14.9., 10:45) vola sa Andrej, ako vsetci moji chalani aj on je z tych vacsich deti, vazil 4230g a mal 53cm,
a mozno si budem opakovat aj ja: 6 tyzdnov po piatom porode, 6 tyzdnov po piatom porode…. :D

a este behat a dojcit? ma to nejaky zadrhel?

ejka - 5. október 2015 12:53 - Odpovedzte

    Cííííííí! Gratulka!!!
    Ty si ale iná superžena, počuj.
    Nie, nemá, to bude v tej poslednej časti. Častokrát sa vraví, že hej, lebo laktát, ktorý sa vraj vyulučuje pri pohybe spôsobuje, že mliečko chutí horko. Ale: laktát až pri vysokom a intenzívnom zaťažení, čo ty po tehotenstve asi nebudeš praktizovať. A k tomu, nikdy na to neboli robené žiadne poriadne výskumy. Rovnako ako nič iné sa toto pri dojčení nedá paušalizovať. Chvíľu sa dumalo, že cesnak prestupuje cez kožu a dieťatku mamka smrdí a preto sa nechce dojčiť. A keď sa na to urobil poriadny výskum, ukázalo sa, že práve naopak – že ak mamky takto voňali, deťom sa to páčilo. Takže si pôjdeš zacvičiť/pochodiť/zacupitať/zapilatesovať doma na podložke a uvidíš čo na to piate Ačko.
    Juj, blahoželám ešte raz!

    Vik - 5. október 2015 13:50 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.