O lenivých popoludniach a zdravom rozume

O lenivých popoludniach a zdravom rozume

Napísala Vik / ako si to zjednodušiť / 05. Okt 2015

Milé maminky, čo je najdôležitejšia vec, ktorú robíte cez deň?

Teda, okrem milovania svojich detí a muža. A okrem veľkých podnikateľských zámerov. To sú dobré veci, a aj trváce.

Ja si totiž začínam si myslieť, že najdôležitejšie je, aby som ostala pri zdravom rozume. Len zdravý rozum nám pomôže správne vyhodnocovať, čo je pre nás skutočne dôležité. Že teda nie vyblýskaný byt, ale možno len rozumná miera poriadku. Alebo deti, a nie koberec v ich izbe. Alebo uvedomenie, že objem jablkového džúsu na tom koberci vlastne nijako nemôže zmeniť fakt, že decká sú moje a neurobili to naschvál. Treba zdravý rozum, aby sme si spomenuli, že teda deti a nie koberec, a koľkokrát sme na seba povylievali my. A podľa toho sa k nim budem správať. (Nápoveda: láskavo.)

No a otázka je: ako ostaneme pri zdravom rozume?

Ako ostávate pri zdravom rozume? Ja občas behávam, občas som sama v tichu. Možno háčkujete, alebo zbierate známky. Alebo občas meditatívne a pomaly umyjete riad?

Každopádne – môcť si dovoliť všetky tieto veci znamená mať rezervu. Nenapratať si deň do poslednej minúty, špeciálne keď už pracujete. V angličtine tomu vravia white space, teda ten biely priestor na stránke knihy okolo textu alebo čistá stena okolo obrazu. Viete, ak je ho málo, aj je to na prvý pohľad dosť odstrašujúce, aj sa na to ťažšie díva.

V realite to znamená to, čomu sa v slovenčine celkom škaredo vraví lenivé popoludnie. Lenivá sobota. Lenivý večer. Tie chvíle, kedy nie je na pláne nič, len byť proaktívne lenivý. Tato si vyberie spomedzi kopy iných možností ostať s nami doma, a potom sa dume čo sa bude diať. Dáme prať, potom sa stavia lego. Mama si ide čítať alebo dá dlhú sprchu. Deti sa idú kúpať a sú tam dlhšie než zvyčajne, pretože je na to čas, milujú to a tak ich dnes máme čas viac potešiť. (A kým sú v tej vani, my si štrngeme s pohárom červeného – lebo je na to čas.) S ničím sa neponáhľame, pretože dnes je na všetko viac času.

Moje zistenie je, že sa toho zvykne urobiť menej než inokedy, avšak v omnoho väčšej pohode. A zároveň sa nám podarí urobiť veci, ktoré sa inokedy vôbec nedaria: včera som napríklad utrela dve police v chladničke! Tiež sa mi podarilo naplánovať večere na celý týždeň, čo v konečnom dôsledku ušetrí podvečerný zhon, ušetrí peniaze (keďže nakúpime všetko naraz) a ešte budeme aj zdravo jesť. Deti sa extradlho a extrašťastne okúpali, a my sme s mužom mali asi o desať minút viac na nerušený rozhovor o všetkom čo nás tento týždeň čaká.

Lenivé popoludnia a večery sa asi nedá mať každý večer, hlavne ak už chodíte do práce a špunti do inštitúcií alebo k babkám. Ale skúšajte, a hlavne, plánujte si ich. Plánujte si lenivé popoludnia. Rezerva, biely okraj, lenivá chvíľa vám umožnia získať od vašich zodpovedností a úloh odstup. Odstup sa rovná perspektíva. A perspektíva – to je zdravý rozum!

Čo vy na to? Napíšte mi do komentárov.
 
___
Photo Credit: Isaac Leedom via Compfight cc
 


Oslovilo vás to? 3 komentáre.

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.