Recenzia Deti a päť jazykov lásky

Deti a päť jazykov lásky: recenzia

Napísala Vik / nové knihy / 04. Apr 2014

Toto je ďalšia z recenzií kníh, ktoré na Minútke postupne pribúdajú. Link na knižky je afiliátny, teda ak sa rozhodnete si knihu na základe môjho odporúčania kúpiť, ja dostanem za toto odporúčanie maličkú časť vášho nákupu. Samozrejme, bez extra nákladov pre vás, umožníte mi však čítať a odporúčať ďašie knižky.  

Dvojica kresťanských poradcov Gary Chapman a Ross Campbell naozaj nie je neznáma. Z piatich jazykov vznikla dnes už celá séria, na piatich jazykoch veľmi spoľahlivo funguje aj celý poradenský program. Gary Chapman túto svoju metódu zlepšovania vzťahov robí naozaj praktickou a píše pre mnohé oblasti ľudského života, pozrite len čo všetko sa už vlastne k piatim jazykom dá dostať. K najnovším prírastkom patrí napríklad Päť jazykov ocenenia v pracovných vzťahoch alebo zatiaľ nepreložených Päť jazykov pre manželky vojakov.

Čo vás teda kniha naučí:

1. Zopakujete si tých základných päť jazykov lásky, ktoré sa vinú celou Chapmanovou metódou, a tiež jeho myšlienku citovej nádrže. Jazyky sú tieto: 1. fyzický kontakt, 2. slová uistenia, 3. pozornosť, 4. darčeky a podarúnky, a nakoniec 5. skutky služby. Týchto päť jazykov knihu aj delí do jednotlivých kapitol prvej časti knihy. V tej druhej sa autori venujú tomu ako vôbec objaviť primárny jazyk u svojho dieťaťa, správnej a nesprávnej zhovievavosti, venujú sa hnevu a láske, a špecifikám rodín s jedným rodičom.

Predstavte si teraz svoje deti. Aké sú? Náš metafyzik bude chcieť, aby som si obzrela každú bodku, kocku, špinku a bobko, ktoré má, a bola si ním od budenia po zaspávanie (pozornosť). Amazonka, na rozdiel od neho, ma nepotrebuje vôbec, ale keď potrebuje objatie a pomojkanie, žiadne steny jej nie sú dosť hrubé, aby si ma vyžiadala. (Akože fakt, žiadne. A fyzický kontakt.) A ja? Ja by som pre nich piekla a varila až by boli zelení (skutky služby) – a aj keď sa im to na sekundu-dve páči, už sú preč. Muffinky na večeru pre nich nie sú žiadnym dôkazom lásky, sú akurát tak, nuž, večera. A kým ich rozomieľajú pomedzi prsty a maľujú nimi na stenu, ja frustrovane pozerám do taniera, do nastrúhaných jabĺk s medom (príloha k muffinom), v ktorých je veľkými písmenami napísané, Zbožňujem vás, detiská, a okamžite to oceňte!

Naše primárne jazyky sa veru nestretávajú, a každý z nás tak v tie ťažšie dni zaspáva s pocitom, že dnes mohol byť naozaj ľúbený alebo ocenený viac. Päť jazykov presne preto pomáha mamke učiť sa o svojich deťoch viac.

2. Prečo vôbec treba mať túto príručku prečítanú. Láska, sebaúcta a vedomie vlastnej hodnoty sú tie najväčšie dary, aké našim deťom môžeme dať. Ľúbime ich predsa, že? Avšak problém je v tom, že nie všetky deti túto našu lásku aj cítia.

Často to vychádza zo spôsobu akým s nimi hovoríme. Povzbudenie, pochvala, hrkútanie, to všetko dieťaťu hovorí, že ho ľúbime, a na detskú dušu pôsobí ako balzam. Zároveň to v ňom pestuje vedomie o vlastnej dôležitosti a o bezpečí. Na druhej strane sú slová povedané z hnevu, a tie veruže môžu zraniť detské sebavedomie, ktoré sa zatiaľ len formuje.

Deti totiž našim slovám bezvýhradne veria – spomeňte si len na Mikuláša, ktorý nosí sladkosti (alebo jedna moja kamoška, ktorá v zlosti na svojho štvorročného syna vykríkla, že ho zavesí za uši do prievanu, a mala potom čo robiť s plačúcim dieťaťom). Jedno zo starozákonných prísloví vraví, že jazyk má moc nad životom a smrťou, a aj keď to znie dramaticky, ďaleko od pravdy to nebude: slová síce vieme rýchlo povedať, ale trvá dlho, kým sú zabudnuté. Naše deti budú z našich slov čerpať celý život. A táto kniha sa presne preto zameriava predovšetkým na ich potrebu byť milovaný – bez ohľadu na čokoľvek.

3. Najdôležitejšia vec: zistíte (na obrovskom množstve skutočných príkladov, konfliktov, problémov a riešení) ako jednotlivé jazyky používajú deti. Deti sú totiž obmedzené svojim vekom, svojou schopnosťou vyjadriť sa, schopnosťou spracovať čo zažívajú. 

Práve tu som sa mýlila najviac: verila som, že Päť jazykov vám stačí prečítať raz, a vybavené. Mám samozrejme na mysli tých úplne prvých Päť jazykov lásky, ktoré sa týkajú predovšetkým partnerských vzťahov (fantastická kniha, prudko odporúčam). Predpokladala som, že si budem ľahko vedieť vytvoriť analógie z prvej knihy voči potrebám mojich detí, a konať podľa nich.

Nie je to ale tak, ako sa presviedčam každý jeden deň, keďže moji dvaja hobiti stále viac ukazujú základné črty svojich pováh. A zároveň, čím viac som unavená, tým menej mám tendenciu pracovať s nimi ako s individualitami, tým menej konať zámerne – a presne preto je táto kniha takou výnimočnou pomôckou pre mamy. Je praktická, veľmi praktická, a nie je v žiadnom prípade povrchná – pomôže vám rozoznávať jazyk vášho dieťaťa, aj keď možno ono ešte sotva dokáže hovoriť, a ako váš sprievodca konať podľa toho.

Čo vás kniha nenaučí:

Nenaučí vás ako riešiť konflikt, ktorý práve prebieha. Ale to ani je jej zámerom. Snaží sa, aby nám pomohla lepšie rozumieť naším deťom (a keď sú staršie, lepšie chápať nás), a teda väčšine konfliktov predchádzať. Kniha tiež nezabráni odvrávaniu alebo vzbure, a autori to veľmi otvorene priznávajú. Čo však určite urobí je vytvorenie veľmi pevného prepojenia medzi rodičom a dieťaťom – a na takom základe sa problémy riešia jednoduchšie.

Bibliografické info:

  1. Autori: Gary Chapman a Ross Campbell
  2. Preložený názov: u Zacheja s odberným miestom v Košiciach v češtine Děti a pět jazyků lásky za €8.04 alebo v slovenčine Päť jazykov lásky pre deti za  €7.89
  3. Originál: The Five Love Languages of Children za €10.31, (Kindle verzia za 8.26USD v tejto chvíli, keďže tam sa ceny zvyknú dosť často meniť)
  4. V češtine vydalo vydavateľstvo Návrat domů v roku 2002, a v slovenčine Porta libri v roku 2012

Oslovilo vás to? Jeden komentár.

1 komentár

prave na tuto knihu som pozerala v martinuse minule, a som rozmyslala, ci ju kupit! Thanks!

dia - 29. jún 2014 22:54 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.