Sobotný film: Badwater Ultramarathon

Napísala Vik / o behu a materstve sobotný film / 28. Sep 2013

Badwater je utramaratón, ktorého trasa má 135 míľ alebo 217 kilometrov. Tiež takmer 6000 nastúpaných metrov, čo je súčet všetkých stúpaní na trase, a beží sa takmer výhradne na ASFALTKE. Traťový rekord je neskutočných menej než 23 hodín. A okrem Badwater Ultramarathon je tu ešte aj Badwater Double. To znamená, že dobehnete, otočíte, a idete späť. No. Pozrite sem:

Správne, chlapíci v mrazničke. Totiž, tento ultramaratón sa beháva v Death Valley, v oblasti s najvyššími teplotami v USA. V polovici júla, keď sa toto bláznovstvo organizuje tam zvykne byť okolo 50 v tieni. Na kraji cesty nájdete značku, ktorá vám radí vypnúť v aute klímu, aby ste sa vyhli prehriatiu motora.

A teraz je čas na sobotný film, trvanie cca 15minút. Neprehliadnite športovca na 7:06.

Uvažujem prečo sa pre pánakráľa na začiatku všetci tak smejú. Čo je také pozitívne na tom, že sa vedome vydám na dva dni kontinuálneho behu v neuveriteľnej páľave? Badwater zvyčajne neukončí približne 20 až 40 ľudí (zo stovky), ale čo, vysvetlite mi, ČO v ich duši ich núti skúšať to? A ten chlapík na 7:06???
A z toho všetkého sa vynára jediné: neviem či jestvuje na zemi lepšie znázornenie Pavlovho behu v oblaku svedkov

“Preto aj my,” hovorí v liste Židom na začiatku dvanástej kapitoly, “obklopení takým veľkým zástupom svedkov, odhoďme všetku príťaž a hriech, čo nás opantáva a vytrvajme v behu, ktorý máme pred sebou”.

V pôvodine je tam slovo νέφος, ktoré skutočne znamená oblak; pričom náš ἀγών, teda pretek, máme τρέχω, teda bežať, s ὑπομονή, čo zase hovorí o tom, čo je trpezlivé a neustáva ani v tých najneznesiteľnejších skúškach.

To oblak svedkov vás popri ceste sprchuje a v pravý čas pripraví mrazničku. A keď prídu halucinácie, pomerne bežný stav na ultrabehoch, oblak svedkov beží popri vás dlhé dlhé nesúťažné kilometre, len aby ste to nestočili niekam do púšte, a hučí do vás, že polovicu už máte za sebou, a áno, je to naozaj tak, aj keď tá asfaltka a to slnko vyzerajú stále rovnako. Oblak svedkov vás dovedie do cieľa. Takéto niečo má pred očami Pavol, keď hovorí o vytrvalosti a behu, ktorý máme pred sebou.

Na každý deň máme rovnaký oblak svedkov aj my, vraví Pavol. Aby potom, na konci, za páskou, za ktorú sme sa bez nich všetkých nedostali, bol konečne čas. Fun now.


Oslovilo vás to? Pridajte komentár.

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.