the_cog

Sobotný film: Koliesko

Napísala Vik / sobotný film / 07. Jún 2014

Toto je hypnotické video. Je veľmi známe, a je možné, že ste ho už videli.

Nevadí, pozrite si ho znovu. Riadne nahlas, a okolo vás nech je riadne ticho.

Ten hlas v závere ledabolo povie, Nie je to paráda, keď veci jednoducho… fungujú?

A povedzte, nie je to paráda, keď veci fungujú?
Ako často u vás veci fungujú? A ako často fungujú tak dobre ako v tejto reklame: absolútne plynule, bez chyby, a v tichu? A na ako dlho?

U nás tak raz za dva-tri dni, a tiež tak na minútu až desať. Zvyšok je kombinácia Božej milosti, náhody, dobrého obeda, a faktu, že amazonka si z času na čas potrebuje zdriemnuť.

Ale viete čo? Táto reklama má dve minúty, pričom je v nej len jeden strih, a všetko je naozaj. Žiadna animácia, žiadne CGI. Ešte aj kolesá v sebe mali závažia, aby sa kotúľali hore kopcom.

A na to, aby sa všetko dostalo do ideálneho stavu bolo treba nasledovné: mesiac na schválenie umeleckej koncepcie a scenára, dva mesiace nákresov, a štyri testovania. Potom ďalších päť mesiacov príprav na natáčanie. Natáčanie zabralo štyri dni. A 605 pokusov natočiť to na jeden šup. Rozobrali na to dve nové Hondy Accord zo šiestich, ktoré vtedy v tom modeli na svete existovali. Dvojminútová reklama.

Takže ak sa nám podarí vytvoriť rovnováhu na takéto dve reklamné minúty raz za týždeň, je to vlastne nadľudský výkon. Je to robota pre tím profesionálov, nie pre jednu nevyspatú matku. 

Naše životy majú svoje obmedzenia, tak to je. Mamy s malými deťmi, každú nohu si holíme v iný deň, cez deň dvanásťkrát uspávame, v noci dvanásťkrát vstávame. Lego kocky nachádzame v príborníku, a pokrievku na hrnce na wecku. A máme za to vzdávať vďaku – a ak sa nedá hneď za všetko čo je, tak určite aspoň spätne – za náš veľmi nedokonalý život so všetkými jeho obmedzeniami. 

Keď túto reklamu konečne videlo top vedenie značky Honda, uznanlivo pokývalo hlavou so slovami, že vau, výborné, čo za triky to tie dnešné počítače už dokážu. Chlapíci jednoducho nespoznali, že to všetko je naozaj – a že jediný trik za videom bola obrovská hromada tvrdej roboty.

Tak ja vám a sebe prajem na dnes, zajtra, pozajtra a ďalej odvahu byť vďačné aj za nie dokonalé chvíle, aby nám stačili. A zo všetkého najviac otvorené oči, aby nám nič neušlo.

 

 

 

 

*Detaily tu (info v AJ).

*video o tom ako sa robilo toto video (od 3:10)

 


Oslovilo vás to? Pridajte komentár.

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.