Ked ten den nie a nie skoncit

Ako zachrániť deň

Napísala Vik / minútka ticha / 13. Feb 2015

Však aj vy mávate také, že?

Občas kdesi čítam, že materstvo je ako beh na dlhé trate, ale ja som si medzitým začala myslieť, že sa podobá skôr fartlek tréningu. Fartlek sa zvyčajne robí na dlhšie trasy, a väčšinou v skupine, kedy jeden človek rozhoduje o tom, kedy sa mení tempo. Zvyčajne nikoho nevaruje, len zmení rytmus, a vy sa musíte prispôsobiť.

Takže si spokojne bežíte s partiou, a z ničoho nič bez varovania šprintujete povedzme na 100 metrov. Potom spomalíte, (nezastavujete), po chvíli musíte pridať, potom ešte, a zase šprintujete. Občas sa pre spestrenie môže pridať napríklad preskakovanie nejakých tých prekážok, robia sa kliky, angličáky, a medzitým celkom veľa bežíte.

Však sa s tým viete stotožniť? V taký váš bežný deň.

Myslela som si.

Večer ešte vyvešiame prádlo a potom padáme do perín uvarené. Častokrát podvečer niečo v nás klikne a my vypustíme paru: a spúšťačom môže byť obyčajná lego kocka alebo puding na znovu prezlečenom dieťati. A v taký čas sa ja už len chcem niekam schovať. Nech už je noc, nech sa nemôže nič viac pokaziť.

Takže ak je päť hodín večer, váš dvojročník práve preklopil nočník, a všeobecne celé zle, tak toto. Pozrite si celé dve a pol minúty. Prvých 400 metrov sa nedeje nič, rovnako ako u vás/u nás doma každý deň, do tej spomínanej piatej. A potom. A potom, sestry.

Tož, hlavu hore, keď ste dopadli priamo na tvár!

Tento deň sa ešte vždy dá zachrániť. Náš Boh vie prečo práve my sme matkami našich detí, a vybavil nás pre tento job. Čiže:

 1. deti do vane, aj keď to dnes už tretíkrát;
 2. mamka čistú vodu do pohára na šampanské, do nej pár lístkov mäty, krúžok citróna alebo uhorky a k tomu sofistikovanú slamku na peknú servítku;
 3. a krátku trojsekundovú modlitbu o pomoc, asi takú ako keď sa pokúšame zhovárať sa s inou mamkou na pieskovisku. Taká stačí, náš Boh vie.

A potom sa ospravedlniť, pretože to je aj tak najdôležitejšia vec, ktorú ich my môžeme naučiť.

Aby sme všetci zaspávali v istote, že ráno sa nezačne nepríjemnou spomienkou na včera. Aby sme zaspávali bez hnevu nad našimi hlavami, a len s vďakou. V nádeji.

__

Photo Credit: interchangeableparts via Compfight cc

Oslovilo vás to? 8 komentárov.

8 komentárov

…a aby sme sa nadýchli do dňa plného ich úsmevov, objatí, prijatia, bozkov, lásky a poznania toho, že byť mamou je darom od Toho, ktorý nás miloval ešte pred stvorením sveta…

Mishell - 15. február 2015 21:49 - Odpovedzte

  19 10-d1-01cen1o spune: si unde trebuie sa dau sa vad ce placa video am am dat pe run am facut asa cum miai zis te rog ajutama +50V-a ajutat acest raspuns?

  Rosalinda - 9. august 2016 20:17 - Odpovedzte

  A supplementary comment/question…We often ask “how could God allow all of the suffering/pain/failure/etc. that happens?”But we fail to ask “how could God allow all of the bliss/happiness/success/etc. that happens?”Why do we ask how God could allow the ‘negative’ things, and not ask how God could allow the ‘positive’ things?What kind of reality are we wanting? One where nobody stubs their toe (or when they do it doesn’t hurt) and where everyone gets the job they apply for (or a better paying one)???

  guenstig klein kredit at - 22. október 2016 17:18 - Odpovedzte

  Hi! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? Thank you

  Lol well, Daniel, I want you to know that I created this game an extremely long time ago and it has come a long way since then. Don’t be surprised if you see a whole new map next update

  http://www./ - 14. november 2016 03:35 - Odpovedzte

  Yeah, some sarcasm would have been in order, like say to the arriving black guest, "Your friend here advises against ordering red beans & rice, & he'll tell you why." At least stir things up at their table.

  http://www./ - 30. december 2016 04:03 - Odpovedzte

  My family finds me quite quirky, but sadly, few of the people who don’t know me well know of this lovely character trait. Guess it’s time to work on that. The world needs more quirkiness!

  http://www./ - 30. december 2016 10:02 - Odpovedzte

  Hi Chall – I’m not sure why your comments were going into moderation, but at least I spotted the problem relatively quickly!swot = an academic student who works hard and gets good grades. It can also be a verb meaning to study – e.g. I swotted up on that test, so I did well

  kredit ablse ausland yourfone - 12. február 2017 18:39 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.