Ked ten den nie a nie skoncit

Ako zachrániť deň

Napísala Vik / minútka ticha / 13. Feb 2015

Však aj vy mávate také, že?

Občas kdesi čítam, že materstvo je ako beh na dlhé trate, ale ja som si medzitým začala myslieť, že sa podobá skôr fartlek tréningu. Fartlek sa zvyčajne robí na dlhšie trasy, a väčšinou v skupine, kedy jeden človek rozhoduje o tom, kedy sa mení tempo. Zvyčajne nikoho nevaruje, len zmení rytmus, a vy sa musíte prispôsobiť.

Takže si spokojne bežíte s partiou, a z ničoho nič bez varovania šprintujete povedzme na 100 metrov. Potom spomalíte, (nezastavujete), po chvíli musíte pridať, potom ešte, a zase šprintujete. Občas sa pre spestrenie môže pridať napríklad preskakovanie nejakých tých prekážok, robia sa kliky, angličáky, a medzitým celkom veľa bežíte.

Však sa s tým viete stotožniť? V taký váš bežný deň.

Myslela som si.

Večer ešte vyvešiame prádlo a potom padáme do perín uvarené. Častokrát podvečer niečo v nás klikne a my vypustíme paru: a spúšťačom môže byť obyčajná lego kocka alebo puding na znovu prezlečenom dieťati. A v taký čas sa ja už len chcem niekam schovať. Nech už je noc, nech sa nemôže nič viac pokaziť.

Takže ak je päť hodín večer, váš dvojročník práve preklopil nočník, a všeobecne celé zle, tak toto. Pozrite si celé dve a pol minúty. Prvých 400 metrov sa nedeje nič, rovnako ako u vás/u nás doma každý deň, do tej spomínanej piatej. A potom. A potom, sestry.

Tož, hlavu hore, keď ste dopadli priamo na tvár!

Tento deň sa ešte vždy dá zachrániť. Náš Boh vie prečo práve my sme matkami našich detí, a vybavil nás pre tento job. Čiže:

  1. deti do vane, aj keď to dnes už tretíkrát;
  2. mamka čistú vodu do pohára na šampanské, do nej pár lístkov mäty, krúžok citróna alebo uhorky a k tomu sofistikovanú slamku na peknú servítku;
  3. a krátku trojsekundovú modlitbu o pomoc, asi takú ako keď sa pokúšame zhovárať sa s inou mamkou na pieskovisku. Taká stačí, náš Boh vie.

A potom sa ospravedlniť, pretože to je aj tak najdôležitejšia vec, ktorú ich my môžeme naučiť.

Aby sme všetci zaspávali v istote, že ráno sa nezačne nepríjemnou spomienkou na včera. Aby sme zaspávali bez hnevu nad našimi hlavami, a len s vďakou. V nádeji.

__

Photo Credit: interchangeableparts via Compfight cc

Oslovilo vás to? Jeden komentár.

1 komentár

…a aby sme sa nadýchli do dňa plného ich úsmevov, objatí, prijatia, bozkov, lásky a poznania toho, že byť mamou je darom od Toho, ktorý nás miloval ešte pred stvorením sveta…

Mishell - 15. február 2015 21:49 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.