malovanie

Čo s deťmi keď prší – 15 nápadov na kreslenie a maľovanie

Napísala Vik / hry a kadejaké aktivity / 24. Feb 2014

Keď prší, a keď prší viac dní za sebou, katastrofa.

Vyskúšajte čokoľvek z uvedeného. My sme prešli každou jednou z nich, niektoré mali väčší a niektoré menší úspech. Ale keď má jedno dietko menej než tri a druhé menej než jeden, je dobré mať plný zásobník. U nás visí na chladničke, pre prípad, že hladina zúfalstva stúpla na kritickú úroveň. Vtedy sa pomerne ťažko robia rozumné rozhodnutia. Každú aktivitu viete prispôsobiť veku dieťaťa, zamerať sa na spoznávanie farieb, kreslenie tvarov, kreslenie podľa veľkostí, atď. atď.

Najlepšie je mať doma vždy v pohotovosti plochu, ktorá je špeciálne vyhradená na čmárania. U nás máme veľkú drevenú bedňu (rozumej, bedňu), ktorá minulé leto dostala zhora náter tabuľovou farbou. Krásne sa to zotiera, je to vodeodolné, a srdce tak nebolí nič rozliate, rozotreté ani vysypané. Má to taký úspech, že sme po čase do detskej izby natreli tabuľovú farbu aj na časť steny. V tomto prípade pridaná hodnota spočíva v tom, že je to vertikálna plocha, takže kresliť na ňu si vyžaduje omnoho aktívnejšiu prácu paží a trupu, čo zase napomáha telesnému rozvoju.

Okrem toho je dobré mať jasne označený priestor kam sa odkladá draftový papier na kreslenie, a kam sa odkladá aj každý jeden stále použiteľný papier. U nás nedávno nastalo masívne voskovkové obdobie, a keďže presne tento úložný priestor sme nemali vyriešený, po cca troch dňoch boli papiere všade – a decká neboli motivované to odkladať.

Maľovanie je málokedy čistou zábavou, ale vždy je fantastickou senzorickou aktivitou, takže sa oplatí trochu kvôli nej trpieť. Nakoniec, o chviľu z nemotornosti vyrastú, potom premaľujete steny, a budete dúfať, že si tam nikto nebude chcieť lepiť Justina Biebera. Zatiaľ môžete na zemi rozložiť veľký igelit a kresliť na ňom, s väčšími deťmi zase sedieť pri stole (ktorý môžete a nemusíte zakryť igelitom alebo baliacim papierom) a učiť sa pomaly si čistiť štetce, za teplého letného dažďa maľovať na balkóne alebo dokonca aj vo vani. Najjednoduchšie je to na kachličkách, len pozor na prechladnutie a tiež šmýkanie sa, špeciálne pri vyliatí vody.

Farby si môžete namiešať v obaloch od vajíčok, v muffinkových formičkách alebo v panviciach na lievance. Detské temperky sú netoxické, takže po umytí sa panvice dajú v pohode použiť.

Nakoniec: treba byť pripravená na to, že naša dobre premyslená aktivita deti vôbec nemusí zaujať (na toto som si ja zvykala dlhšie než na rozliate farby). S malými deťmi však treba ísť do hier vždy s otvoreným koncom, mnohokrát sa vrátia k hre s odstupom času, dokonca aj niekoľkých dní.

Nuž a teraz s čím všetkým sa dá kresliť a maľovať:

  1. voskovky, farbičky, fixky, štetce, krieda, jasná vec.  Nezabudnite, že všetko toto náradie by malo byť hrubé (zvyčajne je označené ako Jumbo verzia). (Okrem toho v ŠEVTe predávajú supervoskovky pre menšie alebo väčšie deti v tvare vajíčka, ktorý je špeciálne vymyslený pre prvé držanie malou rukou; pre väčšie deti tam zase od firmy Staedtler majú gélové voskovky, a tie vám píšu krásne intenzívnou farbou, a ľahko sa šmýkajú po papieri).
  2. ruky a nohy (a skúste ich obaliť do bublinkovej fólie)
  3. prsty v múke, krupici, strúhanom kokose alebo ryži na plechu na pečenie alebo v tortovej forme
  4. biely jogurt zmixovaný s potravinárskymi farbami! Geniálny nápad, vhodný špeciálne pre menšie deti, ktoré všetko strkajú do pusy. Môžete skombinovať s palcami a ryžovými krekrami. Update: ešte jednoduchšie než potravinárske farby sú čučoriedkové a iné kompóty alebo džemy.
  5. marshmallows (malé alebo veľké) napichnuté na drevené špajle, štetce alebo ceruzky (týmto sa výborne robia bodky ako napríklad tu, čo je vcelku náročné motorické cvičenie)
  6. ušné šprtky, namáčané do farby ako štetce (variantou je farba uzavretá do ziplockového vrecka, pričom dieťa ušnou šprtkou kreslí zvonku)
  7. penové natáčky, prípadne penové hubky na umývanie riadu nastrihané na menšie kúsky a ponorené do temperiek
  8. umelohmotné sieťky na drhnutie riadu, ktoré otláčate na papier do všakovakých tvarov (toto si vyžaduje viac farby)
  9. formičky na pečenie, ktoré otláčate alebo obkresľujete na papier
  10. lego kocky, ktoré otláčate alebo obkresľujete na papier
  11. autíčka rozličnej veľkosti z autíčkovej zásoby, ktorými jazdíte po papieri a ich kolesá nechávajú stopy. Okrem samotného maľovania je to ešte výborná hra na rozoznávanie malého a veľkého, na kreslenie cesty z jedného domčeka do druhého, atď.
  12. nanášanie farby na papier pomocou paličiek od nanukov (dajú sa kúpiť v zdravotníckych potrebách v balení po 100ks)
  13. nanášanie farby a rozmazávanie na papieri pomocou starých bankových kariet
  14. zemiakové pečiatky, klasika
  15. maľovanie na cestoviny zaujímavých tvarov, a prípadne následné navliekanie

Čistenie štetcov, lego kociek, formičiek a autíčok je v konečnom dôsledku hra s vodou, a teda znovu senzorická aktivita, čiže deťom sa bude páčiť. Samozrejme, ideálne je to riešiť v kúpeľni, z ktorej ste predtým odstránili všetky možné textílie. A vlastne aj z detí.

Pre ďalšie nápady sa pozrite na našu Pinterestovú nástenku. Máte nejaký overený vy? Napíšte nám o ňom v komentároch.

Nezabudnite: každé dieťa je iné, a vy si to svoje poznáte najlepšie.
Ak viete, že ušné šprtky alebo cestoviny môžu byť potenciálne nebezpečné (pretože všetko papá),
tento nápad bude musieť počkať, kým bude trochu väčšie.


Oslovilo vás to? Pridajte komentár.

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.