supertyzden

Krátke zamyslenie nad supertýždňom

Napísala Vik / minútka ticha / 22. Feb 2015

Ha, týždeň supertýždeň. Na prvý pohľad všetko ok: aktivity, hry, materské centrá, a tak.

Ale v skutočnosti, bleh.

Tento týždeň som si veľmi zle rozvrhla: preplnila som si ho. Na prvý pohľad všetko samé dobré veci supermatere. No nemala som poriadne čas sedieť s deťmi pri stole, kresliť si a strihať, a len tak spokojne s nimi nič poriadne nerobiť. Na konci týždňa som vyšťavená, podráždená a nedokážem sa poriadne sústrediť.

Poučenie?

Ani najlepšie vymyslené a pripravené aktivity, pri ktorých sa decká vylietajú a unavia v skutočnosti nenahradia tichý a nenápadný čas s mamou.

Som presvedčená, že práve tento čas z nich formuje ľudí, ktorými raz budú. Veď ak si na nich dokáže nájsť čas človek, ktorý je pre nich ten najdôležitejší, čo ich už viac môže presviedčať o tom, že sú dôležití? Čo už môže byť lepšia investícia? To je ten čas, kedy sa dejú najbanálnejšie rozhovory a najjednoduchšie interakcie. Kúpanie, piškanie, obliekanie, podávanie taniera, odkladanie taniera. Tá najúnavnejšia časť materstva, a tiež tá, v ktorej sa učia najviac.

Ak ich ľúbime vtedy, ak máme na ne čas vtedy, ak máme vtedy – v nude a rutine a opakovaní – silu na trpezlivosť a hru, nič väčšie im nemôžeme dať.

Takže ak máte na ne málo času, lebo ste cez deň v práci, ten zvyšok nechajte riady riadmi, a prádlo prádlom – na svete sú fakt dôležitejšie veci. A ak máte na ne veľa času, celý deň počas materskej, nenechajte sa oklamať, že treba nejaký superprogram na nejakom supermieste s nejakým superanimátorom.

Amen.

___

Photo Credit: Kathryn Reeves via Compfight cc


Oslovilo vás to? 4 komentáre.

4 komentáre

nie je tu “LIKE” tak to musim napisat, ze LIKE! :)

mirik - 27. február 2015 17:07 - Odpovedzte

    Dakujem, zena!

    Vik - 4. marec 2015 00:13 - Odpovedzte

Vik, total pravda co pises (a pises to krasne :)!

Kib - 2. marec 2015 08:28 - Odpovedzte

    Jaj, Kib. Vdaka, vdaka za podporu.

    Vik - 4. marec 2015 00:12 - Odpovedzte

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.