cover

Šteniatko hľadá mamičku – recenzia

Napísala Vik / nové knihy / 04. Mar 2014

Linky v tomto článku môžu byť afiliátne. 

Pribudla k nám domov opäť nová knižočka, a treba hneď v úvode povedať, že sa vydavateľstvu Fragment tento kúsok naozaj vydaril. Poviete si, detská knižka, čo už toto môže byť za vedu. Ale schválne: koľko ich máte takých, ktoré váš krpec pravidelne obchádza, a prečo je tá jedna dotrhaná a dolepená a dotrhaná na franforce? A prečo sa v kníhkupectve pri stretnutí s Osmijankom nostalgicky usmejete? Však? :)

(O pudingovej soche mi teraz napadlo. Ách. Good times.)

Nuž, Šteniatko hľadá mamičku je 6-listová (12-stranová) interaktívna knižočka, na ktorej sa dajú všakovako vyťahovať, krútiť a vyklápať strany, takže týmto vášho maľucha zaujme na prvý pohľad. A pridáme tréning jemnej motoriky, ten je v cene.

Okrem toho je veľmi pekne a s citom ilustrovaná. U mňa osobne toto znamená ilustrácie, ktoré nekopírujú umelého Walta D., a tiež rozumné množstvo vizuálnych podnetov na každej strane, aby špeciálne menšie dieťa dokázalo ľahko zamerať svoju pozornosť. Táto knižka spĺňa oboje, pričom je krásne a nie-šibnuto farebná. Naviac ilustrácie zahŕňajú množstvo predmetov a zvieratiek z bežného života, čo zase pri čítaní trošku väčšiemu dieťaťu napomôže pri rozvoji základnej slovnej zásoby.

Nakoniec má táto knižka šikovne postavený samotný príbeh: šteniatko hľadá svoju mamičku, a cestou stretáva iné zvieratká. Pri každom si vždy určí ako sa dané zvieratko od mamky líši (škrečky nevrtia chvostíkom, mačka nemá škvrnky, zajačiky zase ovisnuté ušká, a podobne), a prečo ňou teda nebude. Happy-end: štendo sa dotúlalo do obývačky, kde maminka – rovnako ako naša drzá španielska Punča – vylihuje na koberci, ktorý mal pravdepodobne slúžiť na Pilatesa pani domácej, ale potom čo si ho psisko párkrát kadečo, už je definitívne jej. Happy-end.

Príbeh je skutočne dobre premyslený: takéto hľadanie podobných a rozdielnych vlastností patrí k pomerne náročným operáciám okolo tretieho a štvrtého roku života, a presne preto kniha pobaví aj trochu väčšie dietko. Náš syn (3.5r) si ju berie pravidelne na wecko, číta si nahlas (podľa obrázkov), vymýšľa si vlastné rozhovory medzi aktérmi, a dokonca začal meniť zvieratá za iné, čím si vytvára nové príbehy s novou sériou podobých a odlišných vlastností. Také mentálne Lego.

Silné stránky:

 • interaktívnosť, ilustrácie a príbeh
 • vcelku široká veková skupina (od cca jedného roka, možno aj menej, do tri a pol až štyri)
 • naozaj pevná konštrukcia, hrubý papier, čiže prežije kadečo (naša Amazonka ju zatiaľ dokázala len pohrýzť)
 • jednotlivé vyťahovacie prvky sú tiež z pevného papiera (až na jeden, o tom nižšie), čiže sa nedajú odtrhnúť, (ale súdim, že toto tvrdenie bude Amazonka overovať)
 • rozmer A4 (alebo čosi také, skôr štvorcoidné). Do kočíka k doktorovi to asi nevezmete, ale zase, pod gauč to nezapadne, a dieťaťu sa to naozaj dobre drží v rukách.
 • preklad do slovenčiny – fakt, veľmi vydarený kultivovaný preklad (až na jeden moment, o tom nižšie).

Slabé stránky:

 • na dvoch stranách treba nadvihnúť také akoby “krídelko,” pod ktorým je iný obrázok. Nuž práve tieto nie sú vyrobené z kartónu – i keď ten papier je pogumovaný – takže jeden z nich dala Amazonka hneď dole. Zalepíte – opravíte, len aby ste vedeli.
 • “Malé šteniatko počuje šramot v korune stromu. Veveričky sú veľmi hlučné.” Nuž, šramot veľmi nejde ruka v ruke s veľmi hlučné, ale to je jediný problém.

Bibliografické info:

 1. Šteniatko hľadá mamičku (a prípadne aj Teliatko hľadá mamičku) v našom lokálnom kníhkupectve za  €7.49, v Literame za menej, v Panta Rhei za viac-menej.
 2. V Martinus.sk majú z rovnakého vydavateľstva rovnako interaktívne knižky zo série Macko a kamaráti – Na ihrisku a Na farme. Tieto dve knižky majú formát A5, vojdú sa vám teda aj do kabelky, a stoja €4.12.
 3. V angličtine existuje celá séria Busy Books, ktorá je tiež vo formáte A5. Napríklad tuto Busy Park.

Máte nejakú obľúbenú interaktívnu knižku? Dajte nám vedieť v komentároch. A tiež si objednajte náš Minútkovník, aby vám žiadna nová recenzia/aktivita/minútka ticha neušla.


Oslovilo vás to? Pridajte komentár.

Nechajte nám, prosím, svoj odkaz.